• Ataşehir

    +90(216) 655 50 60

  • Bakırköy

    +90(212) 939 19 59

  • Levent

    +90(212) 371 45 60

FORMU DOLDURUN

UZMANLARIMIZA SORULARINIZI SORUN

 
 
 

TIBBİ BİRİMLER

Göğüs Büyütme Operasyonu

Günümüzde göğüs büyütme işlemien çok uygulanan estetik operasyonudur. Çoğunlukla gebelik, emzirme ve yaşlanama sebeplerine bağlı olarak ya da göğüslerinin gelişimini tamamlayamadığı durumlar da yeterli derecede büyüklüğe göğüsler ulaşamamaktadır. Göğüs büyütme operasyonu ile küçük göğüsler daha iri ve daha dolgun, estetik olarak da daha hoş ve güzel görünüme sahip olurlar.
 
Protez veya implant olarak adlandırdığımız silikondan yapılmış doğal malzemelerin meme dokusunun altına yerleştirilmesi ile meme hacminin arttırılması sağlanır.
 
 
Yapılma Nedenleri
 
Bu işlem tipik olarak küçük, gelişmemiş veya doğum sonrası küçülmüş memeleri büyütmek amacıyla yapılır.
 
• Göğüslerin küçüklüğünün kişinin beden algısında ve özgüveninde sıkıntı yaratması
 
• Kalça ve göğüs ölçüsü arasında orantısızlık olması
 
• Doğum sonrası meme küçülmesi, sarkması veya gevşemesi
 
• Kilo alıp vermeler sonrası meme küçülmesi ve şekil bozuklukları
 
• İki göğüs arasında asimetrinin olması  ( biri büyük biri küçük gibi)
 
 
Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar
 
Ameliyat öncesi göğüs muayenesi mutlaka yapılmalıdır.Tehlike arz edecek durumlarda veya 40 yaş üstü kişilerde meme ultrasonografisi ve mamografi ile göğüs değerlendirilip operasyon için karar verilmelidir.
 
 
Ameliyat Yaşı
 
Meme dokusunun gelişimini tamamladığı 18 yaş sonrası önerilir.  50 yaş üstüne de; sağlığı yerinde olduğu sürece yapılabilir. Ancak ergenlik çağında bir memenin fazlaca geliştiği diğer memenin gelişmediği; asimetrik ve problemli göğüsler kişi için ciddi psikolojik sorun oluşturuyor ise ebeveyn onayı iledaha erken yaşlarda meme protezioperasyonu yapmakmümkündür.
 
 
Operasyon Yöntemleri
 
Göğüs büyütmek için kullanılan protezler başlıca 4 farklı teknik ile meme hacmine yerleştirilir.Meme başı, meme altı kıvrımı, koltuk altına yapılan 3-4 cm’likkesilerdenveya göbek deliğinden girilerek protezyerleşim işlemi uygulanır.
 
Protez için meme altında hazırlanan cep, meme dokusunun altında (subglandüler- kas üstü) veya meme dokusunun altında bulunan göğüs kasının (pektoral kas) altında (subpektoral – kas altı) hazırlanabilir. 
 
 
Göğüs Protezinin Şekli
 
Yuvarlak ve damla model (anatomik şekil)  olmak üzere başlıca iki ana gruba ayrılır. Damla modelprotezler normal bir memenin şekline daha iyi bürünür, meme başı ve altında kalan kısım daha dolgundur. Meme dokusunun çok az olduğu durumlarda özellikle tercih edilir. Bu protezler farklı en, boy ve yükseklik kombinasyonlarında üretilir. 
 
Bir göğüsü büyütmek için kullanılacak protezin boyutunu belirlerken kişinin meme ve göğüs kafesinin yapısı, boyu, kilosu ve beden ölçüleri dikkate alınır. Bu fizyolojik sınırların zorlanmaması koşulu ile hasta ve doktor birlikte kullanılacak protezin büyüklüğüne ve şekline karar verirler. Ameliyat esnasında ise Plastik cerrah düşündüğü protezi koymadan önce test protezini koyarak görünümü son kez değerlendirir. Bazen planlanan protezin bir beden büyüğü veya küçüğü de denenir ve hangisi en iyi sonucu veriyor ise o protez kullanılmalıdır.
 
 
Anestezi Yöntemi ve Süresi
 
Ameliyatlar hastane ortamında, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi, ameliyatın teknik ve kapsamına bağlı olarak 1,5-3 saat arasındadır. Operasyon bitiminde göğüslere pansuman uygulanır, sütyen kullanılır. Balensiz özel sütyen ödem ve ağrı kontrolünde faydalıdır.Kişi operasyondan bir kaç saat sonra ayağa kalkabilir, bir gün sonra da taburcu edilir. Geceyi hastanede geçirmek yatağın pozisyonu, ağrı kontrolü ve olası komplikasyonların yakından izlenmesi bakımından yarar sağlar.
 
 
İyileşme Süreci
 
Ameliyat sonrası, ağrı ilaçla kolaylıkla kontrol edilebilir ve birinci veya ikinci günde kaybolur. Ameliyat izleri zamanla solacak, 6 ay – 1 sene sonra belli belirsiz hale gelecektir. Göğüslerdeki hafif derecede şişme ve renk değişiklikleri de birkaç gün içerisindeyok olacaktır. Ameliyat sonrası ilk hafta göğüs olduğundan daha büyük ve gergindir. Zaman içerisinde gerçek boyutuna döner ve yumuşar.3-5 gün sonra duş alınabilir ve işe başlanabilir. Ameliyat sonrası doktorun belirlediği periyotlarla (1, 3, 6 ay gibi) kontrole gidilmelidir. Kesi izinin sorunsuz iyileşmesine yardımcı olacak bantlar veya merhemler kullanılabilir. Kesi izi son halini ortalama bir yılda alacak ve ten rengine dönecektir. 
 
 
Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar
 
• Yürüyüşler yapılabilir fakat yoğun efor gerektiren, göğüs kaslarını zorlayıcı (tenis, yüzme gibi)  sporlar 6-8 hafta ertelenmelidir. 
 
• Hastalar genellikle birkaç gün içinde işlerine dönebilmekle birlikte, 1 hafta araba kullanmaması,  3 hafta süreyle ağır şeyler kaldırmaması ve kollarını yukarıya hareket ettirmemesi önerilmektedir. 
 
• Yara iyileşmesinin yoğun olduğu ilk 15 gün içerisinde terlemekten kaçınılmalıdır. 
 
• Egzersiz esnasında mutlaka doktorunuzun önereceği sütyen kullanılmalıdır.
 
• 4-6 hafta süre ile göğüsün direk güneşten korunması önerilir. Özellikle kesi izi 50 faktörlü güneş kremi ile veya bantla güneşten korunmalıdır aksi takdirde iz daha koyu bir renk alır.
 
• Göğüs protezihamileliğe engel değildir.Olumsuz bir durum arz etmeden emzirme işlemi yapılabilir.
 
• Mamografi kontrolleri öncesinde çekim yapan teknisyene mutlaka bilgi verilmelidir. Çekim buna göre yapılmalıdır.Göğüsprotezi, MR ve bilgisayarlı tomografiden etkilenmez kolaylıkla radyolog tarafından filmler yorumlanabilir.
 
• Silikon göğüsprotezlerinin son kullanım tarihi yoktur. Fakat kadın hayatındaki döngü ve değişikliklerden dolayı büyüklük ve yer değişimi talep edilebilmektedir. Eğer büyüklük değiştirilecekse protezler mutlaka yenileri ile değiştirilir.
 
• Altında tel destekli (balenli) olan sütyenler en az 3 ay kullanılmamalıdır.
 
• Meme başında his kaybı gibi geçici değişiklikler hissedilebilir; ancak geçici sürelidir.
 

burun-estetigi
Burun Estetiği
Her insan en güzel yüze ve vücuda...
gogus-estetigi
Göğüs Estetiği
Dişiliğin bir sembolü olarak kabul edilen göğüs...
gogus-buyutme-operasyonu
Göğüs Büyütme Operasyonu
Günümüzde göğüs büyütme işlemi en çok uygulanan...
gogus-kucultme-operasyonu
Göğüs Küçültme Operasyonu
İleri derecede büyük ve sarkık olan göğüslerin...
gogus-diklestirme-operasyonu
Göğüs Dikleştirme Operasyonu
Göğüs dikleştirme ameliyatları; göğüsün büyüklüğü ile ilgili...
yag-alimi-liposuction-lazer-lipoliz
Yağ Alımı Lıposuctıon Lazer Lipoliz
Kişinin gelişim evresi süreci...
karin-estetigi
Karın Estetiği
Karın germe (Abdominoplasti) orta ve alt karın...
kulak-estetigi
Kulak Estetiği
Kulak estetiği en sık, kulak boyutunu küçültme...
popo-estetigi
Popo Estetiği
Kalçalar kadın figürünün en önemli unsurlarından birisidir...
yuz-estetigi
Yüz Estetiği
Yüz estetiği ameliyatı, hastanın gevşeyen veya sarkmış...
dudak-estetigi
Dudak Estetiği
Dolgun ve çekici dudaklara sahip olmak her...
goz-kapagi-estetigi
Göz Kapağı Estetiği
Göz kapağı estetiği (blefaroplasti), göz kapaklarına uygulanan...
jinekomasti
Jinekomasti
Jinekomasti;erkek göğüsünün kadın göğüsü şeklinde büyümesine...
bacak-estetigi
Bacak Estetiği
Dişiliğin bir diğer sembolü olan çekici ve...
yag-enjeksiyonu
Yağ enjeksiyonu
Hastanın kendi yağ dokusunun kullanıldığı yöntemdir...
kol--estetigi
Kol Estetiği
Kollardaki gevşemeler; yaşlılık, aralıklı kilo verme ve...
kas-kaldirma
Kaş Kaldırma
Kaş kaldırma ameliyatı ile kırışan çatık kaş...
genital-bolge-estetigi
Genital Bölge Estetiği
Kişinin cinsel organındaki fiziksel ve estetik problemler...

HASTANE VE TIP MERKEZLERİMİZ

İNCİRLİ

HASTANESİ

0 212 414 37 37

ATAŞEHİR

CERRAHİ TIP MERKEZİ

0 216 655 50 60

LEVENT

HASTANESİ

0 212 371 45 60

BAKIRKOY

TIP MERKEZİ

0 212 939 19 59

Site, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte bilgilendirme amaçlıdır. Sitede yer alan sağlık bilgileri, alanında uzman sağlık mensupları tarafından temin edilmiştir. Gizlilik ilkesi gereği kopyalanamaz ve izinsiz paylaşılamaz olup, tüketici ve hasta hakları adına taklitleri olan; estethic , estethik, estetic, estetica, estetika vb. benzer sitelerden kaçınılmalıdır.
estethica footer logo

444 68 96