estethica canlı destek
call center telefonu
estethica Youtube estethica twitter estethica Facebook
saç ekimi
TIBBİ BİRİMLER
 
Sorun Hemen Cevap Bulun
estethica telefon
Mantar Tırnak Tedavisi
Tırnak mantarı görülme sıklığı ayak parmak mantarlarına göre 20 kat daha fazladır. Batı ülkelerinde tırnak mantarı görülme sıklığı % 2-13 arasındadır. En sık ayağın büyük tırnaknağı ve ona komşu olan 2 büyük tırnakta mantar gelişmekle birlikte tırnak mantarı her tırnakta görülebilir.
 
Tırnak mantarının oluşumunu;
 
 • Diabet
 • Aşırı ayak terlemesi
 • Tırnağa gelen darbeler ( Sıkan ayakkabı, ayakkabı vurması, hijyene dikkat etmeden yapılan manikür-pedikür,vb.)
 • Kan dolaşımının bozulması
 • Yaşlılık
 • Yetersiz gıda alımı
 • Bağışıklığın azaldığı durumlar (Kemoterapi, İmmün baskılayıcı ilaç kullanımı, AİDS, vb.) tetiklemektedir.
 
Tırnak mantarında klinik görünüm; tırnak plağında kalınlaşma, renk değişikliği, tırnağın yatağından ayrışması, deforme tırnak değişiklikleri, vb. dir. Tırnak mantarına benzerlik gösteren tırnak değişiklikleri ile seyreden bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bu tür tırnak hastalıklarının, tırnak mantarından ayırt edilmesi gerekir. Bu amaçla dermatoloji uzmanlarının muayenesi gereklidir. Bazı vakalarda klinik muayene ile tırnak mantarı tanısı konulabilirken bazı vakalarda tırnaktan örnek alınarak direkt mikroskopi ile mantar taranmakta, bazı vakalarda tırnak mantar kültürü yapılarak 15-21 gün içinde sonuçlanan mantar incelemesi gerekmekte, hatta bazı vakalarda biopsi alınarak patolojik inceleme gerekebilmektedir.
 
Aşağıda klinik olarak tırnak mantarına benzeyen görüntüler veren hastalıkların bir kısmı sıralanmıştır;
 
 • Psoriasis
 • Liken planus
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Kontakt dermatit
 • Travmatik onikodistrofi
 • Paronychia congenita
 • Tırnak yatağı tümörleri
 • Sarı tırnak sendromu
 • İdiopatik onkolizis
 
Tırnak mantar tedavisinde cerrahi yöntemler, ağız yoluyla alınan ve/veya yerel sürülen ilaçlar kullanılmaktadır. En etkili yöntem ağız yoluyla kullanılan mantar ilaçları olmakla birlikte hiçbir yöntem tırnak mantarını tamamen tedavi edememektedir. Bu durumda sıklıkla tırnak mantarında yineleme ile karşılaşılmaktadır. Ağız yoluyla verilen ilaçlar tedavide yüksek düzeyde başarı sağlamakla birlikte uzun süreli ve düzenli ilaç kullanmayı gerektirmektedir. Bu tür mantar ilaçlarının karaciğer üzerinde olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu nedenle karaciğer fonksiyonunu gösteren bazı kan testleri ile düzenli kontrol edilmesi ve belli bir düzeyin aşılması halinde ilaçların kesilmesi gerekebilir. Tırnak mantarında kullanılan krem, eritici bant ve tırnak cilası şeklindeki ürünlerle belli bir başarı elde edilebilir. Tırnak plağının avulsiyonu yani tırnak çekimi de tırnak mantarı tedavisinde bir yöntemdir. Ancak bu yöntem tek tırnak tutulumu olanlarda uygulanması kolay olmakla birlikte birden fazla tırnak tutulumu olduğunda pratik olmaktan uzak bir teknik haline gelir.
 
Yüzeysel mantar enfeksiyon etkenlerinin besi yerlerinde üretilmiş olan kolonileri üzerinde laser uygulamaları ile mantar kolonilerinin tamamen yok edilebildiği gösterilmiştir. Bu tür çalışmaları temel alarak tırnak mantarında özellikle ağız yoluyla tedavi verilemeyen ( Karaciğer yetersizliği, Hepatit, Hamilelik, ila aşırı duyarlılığı olan kişiler, sistemik tedaviyle yanıt alınamamış kişiler) vakalarda laserle mantar tedavisi denenmiş ve yüksek oranda başarı elde edilmiştir. Tedavide tırnakta kahverengi siyah bir renge ihtiyaç vardır. Bu nedenle tırnağa gerektiği takdirde kahverengi renk oluşumunu uyaran bir tedavi verilir. Ardından haftada bir seans olmak üzere laser tedavisi uygulanır. Genellikle 4 seans uygulama yeterli olmaktadır. Laserle tırnak mantarı tedavisinin esası seçici bir ısı artışı prensibine dayanır. Mantarlı dokuda laser ışığının doku içinde 70 dereceye ulaşan bir ısıya dönüşmesi ile mantarın deaktivasyonu sağlanır. Laser ışığına karşı mantarların direnç geliştirme şansı yoktur. Bu nedenle diğer ilaçlarda karşılaşılan direnç sorunu laser ışığı için geçerli değildir. Laser ışığının kalın tırnak plağını geçerek tırnak alt dokularına zarar verme şansı bulunmamaktadır.
 
Sonuç olarak;
Laserle tırnak mantarı tedavisi;
 
Diğer tedavilere yanıt alınamamış veya diğer tedavilerin kullanılamadığı vakalarda, yan etkisiz, tırnakta anormal değişikliklere neden olmayan, direnç gelişmeyen önemli bir tedavi seçeneği oluşturmaktadır.
 
fue saç ekimi